Jak spać, żeby się wyspać?

Wysłane Przez: Blog PL Komentarz: 0

Sen to niezbędny element życia każdego z nas. Wieczorny wypoczynek ma duży wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Sen pozwala na wyciszenie organizmu oraz jego regenerację. Dzięki niemu jesteśmy w stanie codziennie poprawnie funkcjonować. Co zrobić, by maksymalnie wykorzystać dobroczynny wpływ snu na nasz organizm? Jak polepszyć jakość naszego wypoczynku? Jak spać, żeby się wyspać? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Śpij w nocy

Nasz zegar biologiczny podpowiada nam, by spać w nocy. W godzinach wieczornych (ok. 21.00)
w naszym organizmie rozpoczyna się wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności (melatoniny), a proces ten trwa, aż do rana (ok. 7.30). Dlatego to właśnie w tym czasie powinniśmy na kilka godzin położyć się do łóżka.

Zadbaj o otoczenie: miejsce, łóżko, pościel, lekka kołdra

Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w naszym domu. W miejscu, w którym śpimy powinno być cicho i świeżo. Najlepiej, by wszystkie przedmioty w pokoju, dawały wrażenie przytulności. Meble, dodatki, kolor ścian powinny być stonowane i spokojne, by zapewnić wyciszenie i nie rozpraszać. Dodatkowo możesz urozmaicić sypialnię zielonymi akcentami. Rośliny nie tylko uspokajają kolorem! Niektóre z nich usuwają toksyny z powietrza oraz dostarczają nam w nocy tlen.

Bardzo ważny jest też wybór łóżka, materaca oraz pościeli, kołder i poduszek. Mając na uwadze relaksujący, zdrowy sen, warto postawić na naturalne materiały, które pozwolą zregenerować się naszemu organizmowi. Największy komfort wypoczynku uzyskamy łącząc wysokiej jakości pościel z kołdrami i poduszkami, mającymi wytrzymałe, higieniczne, przyjemne w użyciu pokrycia oraz wypełnienie z puchu gęsiego.

Wysokiej jakości produkty oferuje sklep DILANI. Można tam znaleźć naturalne kołdry puchowe (letnie, zimowe, całoroczne), a także poduszki i okrycia antyalergiczne. Produkty z gęsiego puchu są miękkie, ekologiczne oraz niezwykle lekkie. Kołdry naturalne zapewniają wygodę i zdrowy sen. Doskonale grzeją, ale pozwalają też skórze oddychać. Kołdry z puchu są trwałe, higieniczne, miłe w dotyku. Zapewniają wysoki komfort snu, dzięki najwyższej jakości wypełnieniu i delikatnym tkaninom pokryć.

Śpij nie mniej niż 6h

Najlepiej spać między 7,5 a 9h. Nie warto rezygnować z wieczornego wypoczynku, bo nawet kilkadziesiąt minut może wiele pomóc organizmowi. Brak snu natomiast niekiedy doprowadza nawet do psychozy. Po 36h bez wypoczynku mogą wystąpić nudności, ból głowy czy zamazanie obrazu.
Po dłuższym czasie bez snu pojawiają się halucynacje i uczucie depersonalizacji. Jeśli to możliwe, kładź się też zawsze o stałej porze.

Jedz lekką kolację

Ostatni posiłek warto jeść 3h przed snem. Należy zadbać o to, by kolacja była lekkostrawna i nie obciążała układu pokarmowego przed wieczornym odpoczynkiem. Powinna składać się z warzyw, mięsa, ryb oraz dodatku pieczywa, kaszy, ryżu lub makaronu pełnoziarnistego. Nie należy również pić na noc alkoholu. Sen jest po nim płytki i krótki.

Podsumowanie

Krótko mówiąc, aby się wyspać należy: nigdy nie rezygnować z wieczornego wypoczynku, przed snem jeść lekkostrawny posiłek, odpoczywać nie mniej niż 6h i zadbać o miejsce nocnego relaksu. Co do ostatniego z wymienionych punktów, warto mieć na uwadze to, że w sypialni spędzamy wiele godzin. Śpimy tam i odpoczywamy po ciężkim dniu lub oddajemy się słodkiemu lenistwu w weekendowe poranki. Dlatego też wystrój sypialni, łóżko, czy pościel są niezwykle ważnymi elementami. Warto szczególnie zadbać o komfortową kołdrę i wygodne poduszki. Najlepsze zaś okrycia, to te z gęsiego puchu. Wysokiej jakości poduszki i kołdry z puchu można znaleźć w ofercie sklepu DILANI.

Komentarze

Zostaw komentarz