Jak wyprać kołdrę puchową?

Wysłane Przez: Blog PL Komentarz: 0

W sypialni spędzamy wiele czasu, śpimy tam i odpoczywamy. Dlatego też kołdra oraz pościel są szczególnie podatne na zabrudzenia. Warto dbać o to, by były zawsze świeże i czyste. Jak zachować higienę? Jak dobrze czyścić okrycia? Jak wyprać kołdrę puchową? Podpowiadamy!

Jak wyprać kołdrę puchową: Rodzaj wypełnienia a pranie

Sposób, w jaki czyści się kołdrę w dużej mierze zależy od rodzaju wypełnienia. Kołdry antyalergiczne z syntetycznym wypełnieniem pierze się w pralce z zachowaniem parametrów określonych w instrukcji. Natomiast kołdry z puchu i pierza raczej nie nadają się do takiego typu czyszczenia. Okrycia te są bardzo wrażliwe na środki chemiczne oraz wysoką temperaturę. Najlepiej pranie kołder puchowych powierzyć specjalistycznemu zakładowi. By zapewnić sobie higienę oraz komfort snu, tego typu okrycie dobrze jest czyścić raz do roku. Jak inaczej odświeżyć kołdrę z puchu? Jaki domowy sposób czyszczenia naturalnego okrycia jest najlepszy? Sprawdźcie!

Kołdra puchowa – fakty i mity o czyszczeniu

Czyszczenie i suszenie kołdry niezgodnie z przepisami prania, powoduje starzenie się wypełnienia, a w skrajnych przypadkach jego zniszczenie. Pierzyny puchowe odświeżone w niewłaściwy sposób mogą zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Nieprawidłowe czyszczenie może także doprowadzić do powstania zarodków pleśni w ich wnętrzu. Kołdra z puchu wyprana domowymi sposobami zbije się w kłęby. Szybciej zgnije, zapleśnieje, niż wyschnie. Najlepiej więc czyszczenie puchu i pierza zlecić specjalistycznej pralni.

Nie powinno się także suszyć kołder naturalnych na mocnym słońcu. Puch pod wpływem promieni słonecznych i temperatury zmienia swoje właściwości, staje się bardziej kruchy. Ciepło jest też idealnym miejscem dla rozwoju bakterii oraz roztoczy.

Według niektórych lepiej jest wystawiać naturalne kołdry na mróz, gdyż niska temperatura likwiduje roztocza i nieprzyjemny zapach. Specjaliści uważają jednak, że ani gorące, ani bardzo mroźne dni nie są odpowiednie.

Według nich faktycznie najlepszym domowym sposobem na przedłużenie świeżości kołdry naturalnej jest wietrzenie, ale dobrze robić to podczas suchej, wietrznej pogody. Wtedy mamy pewność, że kołdry i poduszki puchowe nie zwilgotnieją jak w mroźne dni, a ich wypełnienie nie zmieni też swoich właściwości, jak podczas upalnego czasu.

Podsumowanie

Najlepiej wypoczywamy pod kołdrami z puchu, które są lekkie, miękkie oraz naturalne. Mają wysokie właściwości wentylacyjne oraz termoregulacyjne, dlatego sprawdzają się zarówno w chłodne, jak i ciepłe miesiące. Bogatą ofertę lekkich kołder naturalnych posiada sklep DILANI. Wszystkie wykonane są z najwyższej jakości puchu gęsiego i mają miękkie, ekologiczne, higieniczne pokrycia ze 100% bawełny oraz budowę, która zapobiega przemieszczaniu się wypełnienia. Tym samym zapewniają spokojny, zdrowy wypoczynek oraz sen.

Kołdry puchowe są niezwykle wytrzymałe i jednocześnie lekkie. Cechuje je elastyczność oraz praktyczność. Pierzyny puchowe to idealny wybór dla każdego, kto szuka komfortowej kołdry na lata. Zgodnie z zaleceniami można je wietrzyć, ale ich dogłębne oczyszczanie najlepiej powierzyć specjaliście. Wtedy będziemy mieć pewność, że zostaną dokładnie, prawidłowo wyprane oraz posłużą nam dłużej.  

Komentarze

Zostaw komentarz