KOŁDRY Z PUCHU, PÓŁPUCHU CZY Z INNYM WYPEŁNIENIEM – CO WYBRAĆ?

Wysłane Przez: Blog PL Komentarz: 0

Wszyscy pamiętamy na pewno ciężkie, wypełnione kaczym pierzem kołdry o gładkim, różowym pokryciu nie poddanym pikowaniu, które jeszcze kilkanaście lat temu gościły w każdym polskim domu. Zbijające się pod głową poduszki i sprzyjające atakom alergii kołdry dosłownie spędzały sen z powiek tak starszym, jak i młodszym domownikom, a raz poplamione często nosiły ślady zabrudzeń do końca użytkowania, gdyż ich niska jakość nie pozwalała na czyszczenie w pralce. Na szczęście z biegiem lat „babcine” pierzyny powędrowały do lamusa, a producenci kołder stworzyli dużo bardziej praktyczne rozwiązania, zapewniające spokojny i wygodny sen. Zadbano o lekkość, cyrkulację powietrza i równomierne rozkładanie się surowca w środku. Jedynym dylematem, który pozostał jest pytanie, po jaki rodzaj wypełnienia sięgnąć. Jaki wsad spełni wszystkie oczekiwania domowników i sprawi, że kołdra będzie nam służyć przez całe lata?

LEKKIE JAK PIÓRKO

Zdecydowanie najlepszą opcją, łączącą tradycję z nowoczesnością, są kołdry z wsadem z gęsiego puchu wysokiej jakości. Jest on dużo bardziej sprężysty od puchu kaczego czy pokrytych silikonem włókien poliestrowych, dzięki czemu już jego niewielka ilość wystarcza, by doskonale izolować ciepło. Wypełnione nim kołdry są więc niezwykle lekkie, a spanie pod nimi ma w sobie coś z dziecięcego marzenia o śnie pośród chmur i pozwala na zawsze zapomnieć o uczuciu przytłoczenia duszącą warstwą pierzyny. Pamiętajmy jednak, by spośród puchowych kołder wybierać te o kasetonowej budowie, zapobiegającej przemieszczaniu się wsadu między komorami i powstawaniu „zimnych sfer”.

 

Wśród kołder z naturalnym wypełnieniem na uwagę zasługują również te z półpuchu. Zawierają one mieszankę puchu i pociętego grubszego pierza, dzięki czemu skutecznie chronią śpiącego przed zimnem. Zaletą półpuchowej kołdry jest oczywiście jej cena – niższa niż w przypadku kołder z samego wyselekcjonowanego puchu. Mniejsze koszty wiążą się jednak ze słabszą jakością i niższym komfortem snu – półpuchowe kołdry są bowiem cięższe od puchowych.

 

NOCNE LICZENIE OWIEC

Miłośnicy naturalnych włókien mogą też zdecydować się na kołdrę z owczego runa, która posiada właściwości izolacyjne i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Jej używanie często zaleca się osobom cierpiącym na reumatyzm, problemy z kręgosłupem lub zaburzenia krążenia. Owcze włosy są osłonięte lanoliną, chroniącą przed zanieczyszczeniami i rozwojem bakterii. Minusem zastosowania tego rozwiązania w sypialni jest jednak fakt, iż kołdry z owczego runa łatwo absorbują pot, przez co wymagają regularnego wietrzenia.

 

Rzadziej spotykaną na rynku ciekawostką są kołdry z miękkiej i puszystej wełny jagniąt lub wielbłądów. Za prawdziwy, choć wyjątkowo kosztowny, rarytas w tej dziedzinie uchodzą natomiast kołdry z runa australijskich merynosów. Pod taką kołdrą walka z bezsennością polegająca na tradycyjnym liczeniu owiec nabiera zupełnie nowego wymiaru!

 

ROZTOCZA NIE MAJĄ SZANS

Kołdry i poduszki wypełnione syntetycznym wsadem sprawdzą się w przypadku alergików. Poskręcane poliestrowe niteczki, granulki czy włókna z kanalikami zapobiegającymi zbijaniu się surowca zahamują rozwój roztoczy i innych drobnoustrojów oraz stworzą optymalne rozwiązanie dla osób uczulonych na pierze czy wełnę. Należy jednak liczyć się z tym, że kołdry ze sztucznym wypełnieniem muszą być często wymieniane. Prędzej czy później ich wsad zaczyna bowiem ulegać deformacji.

 

Optymalnym rozwiązaniem jest wybór kołdry wykonanej z puszystej, nieuczulającej włókniny dobrej jakości, zamkniętej w pokryciach ze stuprocentowej mikrofibry, która tworzy środowisko wolne od roztoczy i innych szkodliwych mikroorganizmów. Sam materac warto zaś przykryć specjalistycznym antyalergicznym ochraniaczem.

 

Kołdry i poduszki z wyselekcjonowanego gęsiego puchu oraz wysokiej jakości produkty antyalergiczne ma w swojej ofercie sklep DILANI. Warto zapoznać się z szerokim wyborem puchowych kołder tej marki oraz bogatą gamą wyrobów z linii dedykowanej alergikom (wykorzystującej m.in. nowoczesną, wysoko puszystą włókninę Hollow), by skomponować do swojej sypialni komplet, który połączy komfort, naturalność oraz gwarancję jakości towaru z najwyższej półki.

Komentarze

Zostaw komentarz