NAJLEPSZA KOŁDRA NA ZIMĘ – JAK WYBRAĆ TĘ WŁAŚCIWĄ?

Wysłane Przez: Blog PL Komentarz: 0

Zimą spędzamy w łóżku więcej czasu niż w trakcie wiosennych czy letnich miesięcy. Szybko zapadający zmrok i niskie temperatury zachęcają do dłuższego odpoczynku i wieczornego relaksu z ulubioną książką, gazetą lub serialem. W takich okolicznościach wyjątkowego znaczenia nabiera wybór odpowiedniej zimowej kołdry. Jak podjąć najbardziej optymalną decyzję dotyczącą jej zakupu?

STREFA KLIMATYCZNA

 Choć może się to wydać zaskakujące, badania preferencji zakupowych przeprowadzone przez polskich dystrybutorów kołder wskazują, iż to, jaką kołdrę wybieramy jest bezpośrednio związane ze strefą klimatyczną, w obrębie której zamieszkujemy. Temperatura na zewnątrz często wpływa w jakimś stopniu na temperaturę panującą w naszej sypialni i z tego względu stanowi trafny punkt odniesienia dla doboru odpowiedniej kołdry. Jak prezentuje się wspomniany zakupowy podział? Otóż mieszkańcy województwa lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i – w znacznej części – pomorskiego stawiają na dwuwarstwowe kołdry całoroczne, które równie świetnie sprawdzają się u nich jesienią czy zimą, jak i podczas ciepłych miesięcy. Mieszkańcy Suwałk oraz najbardziej wysuniętych na południe obszarów województwa podkarpackiego i małopolskiego wybierają najcieplejsze kołdry zimowe, modele Duo oraz te, znane pod nazwą Cztery pory roku, będące połączeniem kołdry całorocznej z letnią. Mieszkańcy pozostałych części Polski, w zależności od indywidualnych potrzeb i upodobań, sięgają zaś po kołdry zimowe lub całoroczne.

 

POKRYCIE DOSKONAŁE

 Wybierając kołdrę na długą zimową noc, musimy pamiętać, że powinna ona nie tylko skutecznie nas ogrzać, ale również zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. Za wentylację w dużym stopniu odpowiada materiał, z którego jest ona wykonana. Na rynku znajdziemy pokrycia z: bawełny, mikrowłókien, jedwabiu, satyny, teflonu, fizeliny oraz z mieszanek bawełniano-poliestrowych. Najlepszą „oddychalność” gwarantują materiały naturalne, takie jak jedwab i bawełna. Pokrycia z mikrowłókien, teflonu i mieszanek bawełniano-poliestrowych posiadają za to inną ważną zaletę – są praktycznie „nie do zdarcia”. 

 

ODPOWIEDNIA GRAMATURA

 Aby kołdra w wystarczającym stopniu izolowała ciepło, musi posiadać wypełnienie o optymalnej gramaturze. Na zimę preferowana jest gramatura od 1000 do 1800 g, w przypadku kołder całorocznych mówimy zaś o gramaturze od 750 do 1500 g.

 

RODZAJ WYPEŁNIENIA

 I wreszcie najistotniejszy czynnik, jaki musimy wziąć pod uwagę, poszukując idealnej kołdry na zimę – wypełnienie. Od tego, na który jego rodzaj się zdecydujemy zależy bowiem ciężar i termoizolacja naszego okrycia. Możemy wybierać spośród kołder: puchowych, jedwabnych, wełnianych, silikonowych, poliestrowych, bambusowych oraz tych, które zostały wykonane z włókien kukurydzianych (przy czym dwa ostatnie rodzaje są rzadziej spotykane).


Za najlepsze z nich uważa się kołdry z gęsiego puchu, pochodzącego od piskląt i dorosłych ptaków. Na początkowym etapie produkcji kołder jest on prany w wysokiej temperaturze i sterylizowany, tak, by był lekki, nie wywoływał alergii oraz pozwolił skórze oddychać, odprowadzając nadmiar wilgoci. Wielbiciele naturalnych, ekologicznych rozwiązań mogą też wypróbować kołdry wełniane, których włosie kurczy się i rozpręża, chroniąc ciało śpiącego przed przegrzaniem. W cieplejszych sypialniach dobrze sprawdzą się zaś elastyczne kołdry poliestrowe i bardzo lekkie kołdry silikonowe, chroniące przed zbyt intensywnym poceniem się.

 

Kołdry zimowe, całoroczne i letnie o nowoczesnej, kasetonowej budowie oraz wypełnieniu z najwyższej jakości puchu gęsi europejskiej lub antyalergicznej włókniny Hollow, znajdziesz w sklepie DILANI. Pościel marki sprawdzi się niezależnie od strefy klimatycznej. Pokryta stuprocentową bawełną lub antyalergiczną mikrofibrą, nawet krótką drzemkę zamieni w prawdziwą senną przygodę, bo DILANI® to prawdziwie magiczne sny dla każdego!

Komentarze

Zostaw komentarz