CZYM RÓŻNI SIĘ KOŁDRA LETNIA OD ZIMOWEJ LUB CAŁOROCZNEJ?

Wysłane Przez: Blog PL Komentarz: 0

Wybierając kołdry do sypialni dla nas i naszych domowników, często nie mamy pewności, jaki model sprawdzi się najlepiej - z puchowym czy z syntetycznym wypełnieniem, z tkaniną wsypową nasączaną olejkiem aloesowym czy może raczej przetykaną srebrną, bakteriobójczą nitką, z puchem czystym w 75 czy w 90 procentach… Wątpliwości jest mnóstwo! Najważniejsze pytanie, jakie sobie zadajemy, dotyczy jednak tego, na który typ kołdry powinniśmy się zdecydować – letni, zimowy, a może całoroczny? W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy różnice pomiędzy tymi rodzajami i wymieniamy zalety poszczególnych rozwiązań.

Po odejściu od staroświeckich, ciężkich pierzyn, producenci nowoczesnych kołder zaczęli dostosowywać ich gramaturę do zakładanego przeznaczenia. W końcu, podczas gorących wakacyjnych nocy nie dałoby się wytrzymać pod grubą puchową kołdrą, a zimowy wieczór spędzony pod cienką warstwą syntetycznego włókna mógłby się skończyć przeziębieniem! Na szczęście ekspertom udało się wypracować optymalne rozwiązania, które sprawdzą się w konkretnych sytuacjach.

KOŁDRA ZIMOWA

Kołdra zimowa to kołdra ciepła i zapewniająca odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie oznacza to jednak, że musi być ona gruba i ciężka. W aktualnej ofercie sklepów z kołdrami znajdziemy wiele modeli, które doskonale zatrzymują ciepło, choć ich lekkość przywodzi na myśl spienione morskie fale czy puszystą chmurkę. Gwarancję najwyższej jakości i komfortu zapewniają zimowe kołdry wypełnione gęsim puchem, który na wczesnych etapach produkcji jest dokładnie czyszczony i sterylizowany, dzięki czemu w parze z ciepłem i miękkością idzie w tym przypadku także higiena. Dobrym rozwiązaniem są również kołdry termiczne, wykonane z policottonu, czyli tkaniny bawełniano-poliestrowej. Składają się one zwykle z dwóch zszytych ze sobą warstw, pomiędzy którymi znajduje się tzw. przestrzeń oddychająca, wytwarzana przez zatrzymujące się w niej powietrze. Kołdry termiczne są bardzo lekkie i zapobiegają poceniu się śpiącego. Trzecim rodzajem kołder zaliczanych do typu zimowego są kołdry z owczej wełny (za najlepsze uważa się te z runa owiec australijskich i nowozelandzkich). Naturalne owcze włosie posiada bowiem szczególne właściwości – kurczy się i rozpręża w zależności od temperatury, dzięki czemu uszyta z niego kołdra dobrze izoluje ciepło, a jednocześnie nie przegrzewa. Alergikom uczulonym na pierze i wełnę poleca się natomiast kołdry silikonowe, które zapewniają ciepło, odprowadzając jednak na zewnątrz jego nadmiar i usuwając wilgoć.

 

KOŁDRA LETNIA

Kołdry letnie są lżejsze od zimowych, ponieważ zawierają mniej wsadu. Podobnie jak te pierwsze, mogą być wypełnione zarówno syntetycznym silikonowym granulatem, jak i wysokojakościowym gęsim puchem, który – użyty w ograniczonej ilości – równie dobrze co zimą sprawdzi się podczas ciepłych, wakacyjnych nocy. Do nocnych okryć na lato zaliczamy ponadto kołdry jedwabne i bawełniane. Poddany specjalistycznej obróbce naturalny jedwab nadaje kołdrom pożądaną puszystość i sprężystość. Wypełniająca je bawełna cechuje się zaś doskonałą „oddychalnością” i przyspiesza absorbowanie oraz wydalanie wilgoci.

KOŁDRA CAŁOROCZNA

Rozwiązaniem uniwersalnym, idealnym dla niezdecydowanych oraz dla tych z nas, którzy nie mogą poświęcić zbyt wiele miejsca na przechowywanie kilku różnych typów okryć, jest kołdra typu „dwa w jednym”, czyli całoroczna. Taka syntetyczna kołdra składa się z dwóch warstw kołdry połączonych rzepami, zatrzaskami bądź zamkiem błyskawicznym. Zimą śpimy pod obiema kołdrami, a latem odpinamy jedną warstwę i mamy nawet 2 kołdry letnie. Natomiast kołdra naturalna zawiera mniej puchu niż zimowa, ale więcej niż letnia. Tak dobrana zawartość puchu powoduje, że przez cały rok możemy cieszyć się odpowiednią termoizolacją i naturalnymi jej właściwościami.

 

JAK ODRÓŻNIĆ POSZCZEGÓLNE TYPY KOŁDER?

Informację o tym, czy kołdra przeznaczona jest na zimę, czy na lato można zwykle znaleźć na metce, wśród oznaczeń producenta. Niektóre firmy poszerzają jednak gamę wyboru, wprowadzając tzw. skalę ciepła. Wówczas na metkach kołder znajdujemy tylko numery (zazwyczaj od 1 do 6). W tym przypadku należy kierować się osobistymi preferencjami. Największe zmarzluchy odnajdą pożądane ciepło pod kołdrami oznaczonymi szóstką, zaś osoby zahartowane i aktywne, sięgną po kołdry z dwójką lub jedynką.

 

Kołdry zimowe, letnie i całoroczne można znaleźć w bogatej ofercie sklepu Dilani, proponującego swoim klientom zarówno ekskluzywne kołdry i poduszki w różnych rozmiarach (także nietypowych, na zamówienie) wypełnione wysokojakościowym gęsim puchem, jak i produkty o właściwościach antyalergicznych z najwyższej półki. Warto zapoznać się z nią, kompletując domowe kołdry, niezależnie od pory roku!

Komentarze

Zostaw komentarz